Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.
Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.
Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц
Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.
Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.
Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.
"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб
"Когато слушам този запис, се усмихвам": каза австралийският изпълнител Ник Кейв, последните албуми на когото бяха белязани от смъртта на двамата му сина, като дава път на радостта с албума Wild God, който от днес е на музикалния пазар, предаде АФП.
Това е един нов Ник Кейв, който се появи в четвъртък вечерта в Лондон пред журналисти и фенове, за да представи албума. Той си остава вечният денди с тъмен костюм и дълга кестенява коса, но изтерзаният изпълнител вече се шегува, изглежда спокоен и дори безгрижен.
Wild God е 18-ият албум на Ник Кейв с неговата група "Бед сийдс".
"Това е един щастлив запис", казва певецът и автор на песни. "Wild God е звукът на разтварящата се завеса и проникващата светлина. Има и чудо", казва 66-австралиец, който има зад гърба си над 40-годишна кариера и пълни зали, без да е мейнстрийм изпълнител.
Един от най-голе
Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.
Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер.
Сред обектите, с които северната ни съседка ще участва в изложбата, са сребърен параден шлем, кнемида (наколенник) със сребърна позлата, сребърни съдове с изображения на митологични приказни животни, части на сбруя със стилизирани изображения на коне и вълци.
“Получихме поканата за участие от музея “Гети” преди няколко години и приехме с радост, защото темата е много интересна - светът на траките и връзките с класическия гръцки свят. Американските колеги са изключителни професионал
Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.
Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.
Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов.
Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията.
В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От т
Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.
Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годишната Ема Маркова, които разиграват сцени, вдъхновени от миналото, в близост до историческите места. Разхождайки се, зрителите слушат текст, подготвен в сътрудничество с историка Александър Минчев. По думите на Панева в туровете са се включили около триста души на различна възраст, като сред тях е имало и варненци, които не са посещавали досега някои от забележителностите. По проекта е гостувал театър „Скампи“ от остров Крит, който също е представил театрална разходка в централната част на Варна.
От сдружението организират и работилници, наречени „Одесос в миналото - Варна сега“, в които досега са участвали над петдесет младежи. Чрез театрални игри те са опознали историческите места в централната част на Варна. Заедно с екипа на сдружението са разработили и тематична настолна игра, която в момента се оформя като дизайн и предстои да бъде издадена. Панева се надява проектът да достигне и до варненските училища, където чрез играта децата да бъдат запознати с миналото на своя град.
Ива Панева е завършила актьорско майсторство в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ в София, след което няколко години живее в Южна Африка, където се занимава с кино и телевизия. Създава драматургични и сценични произведения, които имат образователен и познавателен характер, предлагат задълбочаване в историята. Автор е на пиесата „Джуджи в Космоса“, която е поставяла в театър „Наш свят“ през 2013 г. и на сцената на Драматичен театър „Йордан Йовков“ в Добрич през миналата година. Реализира и съвместни сценични проекти с автори от Япония и Австрия. Панева е издала книга „Театърът като терапия“, която включва нейните разработки и изследвания за прилагането на сценичното изкуство като метод за работа с деца и младежи с дислексия и специални потребности или от аутистичния спектър, както и за превенция срещу антисоциално поведение.
Рапърът Фючър за 11-и път в кариерата си и за трети път тази година оглави класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.
Фючър си осигури първенството с микстейпа Pluto, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 129 000 еквивалентни албумни единици.
По-рано през годината Фючър оглави класацията Билборд 200 с две сътрудничества с рапъра Метро Бумин - We Don`t Trust You и We Still Don`t Trust You.
С общо 11 албума, който са покорявали върха в чарта, Фючър се изравнява с Еминем, Брус Спрингстийн, Барбра Стрейзанд и Йе (известен преди като Кание Уест), заемайки петото място сред изпълнителите с подобно постижение.
Първенци по този показател са "Бийтълс" с 19 албума, оглавявали класацията.
Второ място със 105 000 продадени еквивалентни единици от албума The Rise and Fall of a Midwest Princess з
Рапърът Тайлър дъ Криейтър оглави класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.
Изпълнителят си осигури първенството, след като от новия му албум CHROMAKOPIA бяха продадени 299 500 еквивалентни единици за едноседмичния период на отчитане.
Тайлър дъ Криейтър преди е оглавявал чарта "Билборд 200" с предишните си два албума Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019). CHROMAKOPIA е седмият албум на рапъра, който намира място в Топ 10.
Второ място в класацията заема певицата Холзи с 93 000 продадени еквивалентни единици от албума The Great Impersonator.
Трета е певицата Сабрина Карпентър със 74 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на втора позиция.
Челната петица в албумната класация "Билборд 200" се допълва от певицата Келси Балерини с Patterns (54 0
Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.
От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".
Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка
Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота, каза художникът Александър Василев – Василевса, който е роден във Враца.
На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник.
Според Василев неговите стил и техника са уникални – мозаечна живопис с маслени бои и кварцов пясък. "В мои платна има над 10 000 фрагмента", казва той.
Творбите му са вдъхновени от абстрактния експресионизъм. Той е самоук, но негови произведения са част от частни колекции във Великобритания, Италия, Канада, Белгия, Нидерландия и САЩ.
Българската публика тепърва ще преоткрива абстрактния експресионизъм и абстрактното изкуство. Мисля, че вкусът към стиловете и техниката в изкуството се възпитава, казва Василев.
„Започнах да рисувам на тридесет и седем години. Преди това не съм проявявал никакъв интерес към изкуството. Учил съм право. Моят ед
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.
Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.
По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта.
Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен